Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Az esőerdők lassan alkalmazkodnak a klímaváltozáshoz

Egy új, nemzetközi kutatás megállapította, hogy Amazónia esőerdeiben már változik a fafajok összetétele, ám nem olyan gyorsan, hogy lépést tartson a globális felmelegedés ütemével.

A Leedsi Egyetem vezetésével több mint száz tudós vizsgálta meg, hogy hat az éghajlat melegedése Amazónia esőerdeire. A szakemberek arra voltak kíváncsiak, hogy a több ezer fafajra miként hatott a klímaváltozás az elmúlt harminc évben. Az 1980-as évektől kezdve a súlyosbodó aszályok, az emelkedő hőmérséklet és a légkör egyre magasabb szén-dioxid-koncentrációja befolyásolta bizonyos fafajták növekedését és pusztulását.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

A globális felmelegedés okozza az egyre nagyobb hőséget

Juhász Árpád geológus az M1 vasárnapi műsorában azt mondta: az egész világon ki kell alakítani az alkalmazkodást az egyre nagyobb meleghez, például a mezőgazdaságban az extrém hőséget elviselő növényeket kell termeszteni.

A globális felmelegedés okozza az egyre nagyobb hőséget – jelentette ki Juhász Árpád, majd hozzátette: a trend a magasabb hőmérsékleti értékek felé mutat.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

A felmelegedés miatt kisebbek lehetnek a madarak

A klímaváltozás okozta felmelegedés miatt csökkenhet egyes madarak testnagysága. Erre a megállapításra ausztrál tudósok jutottak nemrégiben.

A rendkívüli meleg hatással van a madarak testméretére 

Ornithological Advances folyóiratban publikált tanulmányból kiderül, hogy a rendkívüli meleg komolyabb hatással lehet a madarak testméretére, mint a nagy hideg.
Az ausztrál kutatók Ausztrália- és Új-Zéland-szerte harminc helyről negyven-negyven házi verebet gyűjtöttek be. Megfigyeléseik szerint a verebek teste kisebb volt ott, ahol tikkasztók voltak a nyarak, mint ott, ahol rendkívül hideg volt a tél.

A madarak kisebb testtel jobban el tudják viselni a megváltozott körülményeket

Az is kiderült a vizsgálatok során ugyanakkor, hogy a melegebb helyeken a felnőtt madarak testmérete akkor is kisebb volt, ha a telek is különösen hidegek voltak élőhelyükön. Simon Griffith, a sydneyi Macquarie Egyetem kutatója, a tanulmány egyik szerzője szerint ez valószínűleg egy alkalmazkodási válasz lehet, amely lehetővé teszi, hogy az állatok jobban el tudják viselni a megváltozott körülményeket.

A jövőben számos madárfaj veszélybe kerülhet, ha nem alkalmazkodik a megváltozott környezeti körülményekhez (MTI/EPA/Angelika Warmuth)

Több madárfaj is veszélybe kerülhet a jövőben

Samuel Andrew, a kutatás vezetője hozzátette, hogy amennyiben a madarak méretének csökkenése fontos része a melegebb klímához való alkalmazkodásnak, akkor azok a madarak, amelyeknek testmérete nem változik a hőmérséklet-emelkedésre válaszolva, a legsérülékenyebb fajok közé kerülhetnek.

Forrás: MTI