Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Erdőökológusok vadítják vissza az erdőket egy természetvédelmi programban

Egy kísérleti program keretében ökológusok a gazdasági tevékenység alatt álló erdőkben egy-egy területet „visszavadítva” természetesebb, az idősebb őserdőkre jobban hasonlító erdőállomány kialakulását segítik Magyarországon.

A természetes erdők és az őserdők amellett, hogy megőrző helyei a biológiai sokféleségnek, a klímaváltozás is kevésbé érinti ezeket a területeket – hangzott el az M1 műsorában.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Kipusztulhat a vadgesztenyefák kétharmada Németországban

Gyógyíthatatlan betegség támadja a németországi vadgesztenyefákat, és akár az állomány kétharmadát is kipusztíthatja.

A fapusztulást egy baktérium okozza, amely 2007-ben jelent meg a németországi állományban, és rohamosan terjed.

Az Indiából származó fertőző betegség már mind a 16 tartományban megjelent. Ha ez így megy tovább, húsz éven belül kipusztul a vadgesztenyefák kétharmada – mondta a Bild című német lapnak Thomas Kowol, a hamburgi faápolási kutatóintézet munkatársa.

Képünk illusztráció (MTI-fotó: Komka Péter)

A fertőzés következtében a fa kérge felreped, a törzsén barnás folyás keletkezik, a nyílásokon pedig a belsejét roncsoló gombasprórák hatolnak be. A betegség nem minden esetben, de nagyon gyakran okoz pusztulást, a fiatal fák szinte esélytelenek – tette hozzá a kutató.

A fertőzés feltartóztathatatlan, mert senki sem tudja, hogy pontosan hogyan terjed a baktérium. Thomas Kowol szerint a károk korlátozásával érdemes foglalkozni, a fertőzött fákat ki kell vágni és el kell égetni, lehetőleg helyben.

A megoldás az lehet, hogy kinemesítenek egy olyan fajtát, amely ellenáll a baktériumnak. Azonban mivel a vadgesztenyefák jellemzően közterületen állnak, senki sem érzi magáénak ezt a feladatot – jegyezte meg a a hamburgi faápolási kutatóintézet munkatársa.

Forrás: MTI


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Segíts te is az erdei fülesbagoly állomány felmérésében

A hazánkban fészkelő erdei fülesbaglyok állományának felmérésebe kezd a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a lakosság bevonásával, a faj országos elterjedési térképének pontosítása érdekében.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közleménye szerint a szervezet országos adatgyűjtésbe kezd, amelynek első szakaszában a lakott területeken is gyakran előforduló erdei fülesbaglyok fészkelő állományának felmérését végzik, amelybe a lakosságot is szeretné az egyesület bevonni. Az akció májusban a füleskuvikok megfigyelésével folytatódik.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Tengeri csillagok lepték el a spanyol partokat

A múlt hétvégén a spanyol partoknál tomboló vihar nemcsak az épületekben, a hajókban és az autókban okozott károkat, hanem alaposan megtépázta a tengericsillag-állományt is.

A partra vetődött tengeri csillagok szabályos szőnyeget alkottak a Punta Umbria strandon, ahol természetvédők igyekeztek őket lemosni, és így megmenteni az életüket. A mentésről készült felvételt a legnagyobb közösségi oldalon már a feltöltést követően mintegy félmillión tekintették meg.