Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Szögletes jégtáblát fotóztak a NASA munkatársai

A szokatlanul szabályos formájú jégtábláról a NASA közölt felvételeket a napokban. A szakértők szerint szögletes alakja arra utal, hogy nemrégiben vált le egy selfjégről. Egyenes éleit és hegyes sarkait a hullámok azonban hamarosan lekoptatják.

A szögletes jégtábla a Weddell-tengeren úszik. A NASA antarktiszi gleccsereket és selfjegeket – a selfjég a parti síkságról a tengerbe benyúló jégtömeg – tanulmányozó csoportja lett figyelmes a múlt hét folyamán. A felvételek alapján nehéz meghatározni a jégtábla pontos méreteit, de a becslések szerint 1,6 kilométer széles lehet.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Mínusz 100 Celsius-fok is lehet az Antarktiszon

A mínusz 100 Celsius-fok közelébe is zuhanhat a hőmérséklet az antarktiszi jégtakaró fennsíkjának kicsiny völgyeiben, teknőiben – ezt állapították meg az amerikai Nemzeti Hó- és Jégadatközpont tudósai (NSIDC) a Geophysical Research Letters tudományos folyóiratban ismertetett tanulmányukban.

Az amerikai kutatók 2013-ban az előző valamivel több mint harminc évben a globális földfelszíni hőmérsékletről gyűjtött műholdas adatok elemzése nyomán bejelentették, hogy mínusz 93,2 Celsius-fok hőmérsékletet mértek a Déli-sarkot körülölelő kelet-antarktiszi fennsík több pontján.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Az antarktiszi kőzet emelkedése stabilizálja a jégtakarót

Az antarktiszi anyakőzet meglepően gyors emelkedése, amely a nagymértékű jégolvadás számlájára írható, lassíthatja a globális felmelegedés okozta tengerszint-emelkedést.

A Science című tudományos folyóiratban publikált tanulmány szerint a nyugat-antarktiszi régió alatti földkéreg évente akár 4 centiméterrel is emelkedhet. A tudósok ahhoz hasonlítják a jelenséget, mint amikor valaki felkel egy habszivacsról, és az elkezdi visszanyerni eredeti formáját.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Felgyorsult az antarktiszi jégolvadás

Majdnem egy centiméterrel növelte a világ tengereinek szintjét az 1990-es évek eleje óta a gyorsuló antarktiszi jégolvadás. A kontinens háromezer milliárd tonna jeget veszített el 1992 és 2017 között egy friss tanulmány szerint.

A jégolvadás 2012 óta érezhetően felgyorsult, a műholdas adatok és más mérések alapján emiatt a tengerek szintje több mint hét és fél millimétert emelkedett, ebből három millimétert az elmúlt öt évben. Mindezt egy több mint nyolcvan szakemberből álló nemzetközi kutatócsoport mutatta ki, amely tanulmányában az antarktiszi jég állapotának eddigi legteljesebb áttekintését adta.