Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Lengyelország sem marad atomerőmű nélkül

A lengyel kormány márciusban dönthet az ország első atomerőművének a megépítéséről.

A lengyel energetiaki miniszter egy vidéki gazdasági fórumon elmondta, hogy minden kutatás azt mutatja, hogy ezt az utat kell választania az országnak. Az energetikai minisztérium számításai szerint a három blokkból álló, mintegy 4 és fél ezer megawatt teljesítményű atomerőmű 2040-ig készülne el, és a bekerülési költség 75 milliárd zloty, megközelítőleg mintegy 20 milliárd dollár lenne.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Beindítják a világ legrégebbi atomerőművét

Három évvel a mintegy ezer potenciális meghibásodási forrás felfedezése után március végén ismét hálózatra kapcsolják a világ legidősebb atomerőművét, a svájci Beznau 1-es blokkját.

A helyi atomenergia-felügyelet (ENSI) jelentése szerint az erőmű üzemeltetője, az Axpo hitelt érdemlően bebizonyította, hogy a reaktorblokk nyomásálló acélburkolatában korábban felfedezett anyaghibák nem jelentenek biztonsági kockázatot.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Nemzetközi Minőség-Innováció 2017 díjat nyert az MVM Paksi Atomerőmű Zrt.

Az MVM Paksi Atomerőmű Nemzetközi Minőség-Innováció 2017 díjat nyert a nagyvállalati kategóriában, az elismerést a spanyolországi Bilbaóban adták át.

Az egyik blokk üzemeltetési ciklusának meghosszabbításával pályáztak

A rangos nemzetközi elismerés odaítéléséről Molnár Pál, az Európai Minőségügyi Szervezet Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke, a pályázat nemzeti koordinátora tájékoztatta az MTI-t. Elmondta, a paksi atomerőmű a VVER-440 típusú atomerőművi blokk üzemeltetési ciklusának hosszabbításával pályázott, és nyerte el a nemzetközi díjat.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Csernobil még évszázadokig lakatlan marad

Bár a négyezer emberéletet követelő robbanás óta már majdnem harminckét év telt el, a zóna bizonyos pontjain még mindig a megengedett mikroröntgenes érték ötvenszeresét is mérik.

Még mindig egészségre ártalmas a sugárzás mértéke

A tragédia helyszíne napjainkban is sokak fantáziáját megmozgatja. Turistacsoportok és amatőr kutatók lépik sokszor át az erőmű köré emelt, még ma is őrzött 30 kilométeres zárt zóna falait, amelynek bizonyos pontjain még mindig erős a sugárzás. Az egykori négyes blokkot lefedő szarkofágnál a megengedett mikroröntgenes érték 10-30-szorosa mérhető, míg a néptelen városban helyenként az ötvenszerese. Húsz perc ilyen helyen már egészségügyi károsodást okozhat. 

A kalandorok kedvelt célpontja az egykori szovjet katonai bázis, de sokan barangolják be Pripjaty elhagyatott utcáit és a környező mintegy három tucat település némelyikét is. A lezárt területen napjainkban már csak alig százan élnek, ők is főleg nyugdíjasok, akik saját felelősségükre maradtak itt.