Az MTI kérdésére kifejtette, azzal, hogy az EP 560 igen szavazattal, 27 nem ellenében, 28 tartózkodás mellett fogadta el a jelentést, megszületett a legmagasabb szintű, méhészettel foglalkozó dokumentum, amely egy erős nyomásgyakorlási lehetőség.
Hathatósan fel tudnak lépni a hamisítók ellen
Erdős Norbert EP-képviselő elmondta, a méhek, a méhészek és a méz védelmében elfogadott állásfoglalás jelentősége nemcsak az, hogy az Európai Unió (EU) felveszi a versenyt a kontinensen kívülről, például Kínából behozott mézekkel szemben, hanem meg is védi az uniós termékeket azokkal szemben. Az unión kívülről, főként a Kínából származó méz mintegy 20 százaléka ugyanis bizonyítottan hamisított – húzta alá.
Az Európai Unió a világ második legnagyobb méztermelője
Az Európai Unió Kína után a második méztermelő a világon, ezért is kéri az Európai Parlament a méhek fokozott védelmét. Az unióban éves szinten körülbelül 250 ezer tonna mézet termel mintegy hatszázezer méhész több mint másfél millió méhkasban.
A kép illusztráció (MTI-fotó: Bodnár Boglárka)
Vissza kell szorítani a méz hamisítását
Magyarország Spanyolország és Románia után a közösség harmadik legnagyobb méztermelője. Az európai mézfogyasztás nagy mértéke miatt az Európai Unió importál is, főként Kínából. S itt lép be a mézhamisítás kockázata, mert a piacot elözönlik a talmi portékák. Az olcsóbb, de rosszabb minőségű termékekkel pedig nehéz versengenie a méhészeknek.
Fontos a méhek védelme is
Az agráriparban használt növényvédő szerek, az éghajlatváltozás és a különböző vírusok miatt a méhek száma ijesztő mértékben lecsökkent az elmúlt néhány évben. Ezért a méhek egészségének fokozottabb védelmét, a káros hatású növényvédő szerek betiltását, valamint kutatási programok elindítását is szorgalmazza Erdős Norbert (Fidesz) európai néppárti képviselő a mézhamisítás elleni fellépés és a méhészek támogatása mellett.
A fentieken túl a parlament azt is fontosnak tartja, hogy az unió népszerűsítse a mézfogyasztást és annak jótékony hatásait.
Forrás: Európai Parlament