Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Az esőerdők lassan alkalmazkodnak a klímaváltozáshoz

Egy új, nemzetközi kutatás megállapította, hogy Amazónia esőerdeiben már változik a fafajok összetétele, ám nem olyan gyorsan, hogy lépést tartson a globális felmelegedés ütemével.

A Leedsi Egyetem vezetésével több mint száz tudós vizsgálta meg, hogy hat az éghajlat melegedése Amazónia esőerdeire. A szakemberek arra voltak kíváncsiak, hogy a több ezer fafajra miként hatott a klímaváltozás az elmúlt harminc évben. Az 1980-as évektől kezdve a súlyosbodó aszályok, az emelkedő hőmérséklet és a légkör egyre magasabb szén-dioxid-koncentrációja befolyásolta bizonyos fafajták növekedését és pusztulását.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Esőerdő terült el évmilliókkal ezelőtt Tibet területén

Egy nemzetközi kutatócsoport a délnyugat-kínai Tibeti Autonóm Területen talált megkövesedett gyanta alapján jutott erre a következtetésre.

A tibeti Lunpola-medencében felfedezett borostyánkő az ázsiai esőerdőkben honos Dipterocarpus fanemzetség ősi képviselőitől származik – mondta el Va-Po, a Nancsingi Geológiai és Paleontológiai Intézet munkatársa. Ennek alapján a kutatók arra jutottak, hogy a mai Tibet területe teljesen más földrajzi adottságokkal rendelkezett több mint 40 millió évvel ezelőtt.

Címkék:

Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

A világ legnagyobb trópusi esőerdei nemzeti parkját hozzák létre Kolumbiában

A kolumbiai elnök hivatalosan másfél millió hektárral kibővítette a Chiribiquete Nemzeti Természeti Park területét, ezzel területe több mint négy millió hektárra bővült. Így a Kolumbia déli részén lévő védett terület nagyobb lett, mint Hollandia.

Juan Manuel Santos kolumbiai elnök elmondta, a faji sokszínűség szempontjából talán ez a világ legfontosabb helyszíne. Ezért tettek meg mindent, hogy egy még nagyobb területet védelem alá vonjanak.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

„Csokoládéerdők” nőnek a kipusztított esőerdők területén

Nemzetközi környezetvédő szervezetek és a brazil állam Amazónia Alapja segítségével helyi állattenyésztők kakaóültetvényeket telepítenek azokra a kimerült legelőkre, amelyeket az amazóniai esőerdők kiirtásával hoztak létre, vagyis a program segíteni fogja, hogy az Amazonas medencéje ismét kizöldüljön.

A brazil kakaótermelők szövetségének (AIPC) adatai szerint már mintegy 1700 négyzetkilométernyi területen alakították át a kimerült szarvasmarha legelőket kakaóültetvényekké – a folyamatot a brazil kormány által nemzetközi adományokból létrehozott Amazónia Alapja eddig 17 millió reállal (130 millió dollárral támogatta).