Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Egy halászfalu, amelyet visszahódított a természet

Létezik Sanghaj partjaihoz közel egy falu, amelyet, miután elnéptelenedett, visszahódított a természet. Így a Föld egyik legzöldebb falvává vált.

Az egykor népes halászfalut ma alig egytucatnyian lakják

Houtouwan, a kis kínai falu Shengsi szigetén található. Egykoron virágzó halászfalu volt, azonban az 1990-es években, amikor már a lakosok nem tudták felvenni a versenyt az egyre fejlődő haliparral, a halászok családjaikkal együtt új foglalkozás után néztek, és elvándoroltak. Napjainkban alig 10-12 fő ha lakja.

Az utóbbi két évtizedben az elhagyatott házakat és utcákat ellepte a sűrű zöld növényzet. Sok házat és épületet befed a borostyán. A már-már szellemtelepülést szinte meg sem lehet közelíteni, így a tájat misztikus légkör lengi be.

Képünk illusztráció (MTI-fotó: Czimbal Gyula)

Turistalátványossággá vált a természet által visszahódított település

Ironikus, de a maréknyi lakosság az utóbbi években egy új bevételi forrásra tett szert. Houtouwan ugyanis mondhatni turistalátványossággá vált. Sokak fantáziáját megmozgatja ugyanis az, hogy milyen lehet az élet egy olyan faluban, amelyet félig-meddig már visszahódított a természet, és távol található a világ zajától.

Forrás: theatlantic.com


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Negyven falut veszélyeztet a tenger a Fidzsi-szigeteken

Magasabban fekvő területekre kellett költöztetni már három falut a csendes-óceáni szigetországban, és további negyven településre is vélhetően hasonló sors vár.

Más szigetekről is számítanak menekültekre

A drasztikus lépésről az ország gazdasági minisztere beszélt Berlinben. Mivel a Fidzsi-szigeteken magas hegyek találhatók, arra is felkészültek a jövőben, hogy más szigetekről hozzájuk menekülőket fogadjanak be.

„Mindannyian egy hajóban evezünk”

Egy helybeli férfi beszélt arról az Euronewsnak, hogy véleménye szerint ami a tengerszint-emelkedést és a klímaváltozást illeti, mindannyian egy hajóban evezünk. Azt az üzenetet akarják eljuttatni valamennyi közösségnek, hogy a térségükben tapasztalható állapotok csak egy folyamat kezdetének számítanak, amely belátható időn belül más országokat is érint majd, és minél előbbi összefogást kell sürgetni egy humanitárius katasztrófa elkerülése érdekében.

A Fidzsi-szigeteken élők már megtapasztalták a klímaváltozás negatív oldalát, mikor 2016-ban lecsapott a Winston hurrikán a térségben (MTI/EPA/Ausztrál védelmi minisztérium/Abis Chris Beerens)

A kormány területeket vásárolt

A szigeteken már megtapasztalták korábban a megbolydult természet erejét. A Winston hurrikán 2016-ban negyven embert megölt, és a szökőár nagy kiterjedésű termőföldeket tett tönkre. A kormány tanulva a természeti csapásokból, előrelátóan szárazföldi területeket vásárolt. A hatóságok és a gazdaság számol azzal is, hogy csökkenni fog a jövőben a felségvizeik területe is az eltűnő szigetek miatt. Emiatt pedig sokak megélhetése is veszélybe kerülhet.

A víz lehet az úr az alacsonyabban fekvő területeken

A tenger szintje a 19. század óta több mint 25 centiméterrel emelkedett. A legrémísztőbb előrejelzések szerint 2100-ra ez akár további egy métert is nőhet, emiatt nagyvárosok és alacsonyan fekvő szigetek is víz alá keülhetnek. A veszély pedig nemcsak a csendes-óceáni térséget érinti, hanem akár a több félszigeten, illetve részben a szárazföldön, az Atlanti-óceán nyugati partján, a Hudson folyó torkolatában fekvő New Yorkot, vagy a Florida állam délkeleti részén, az Egyesült Államok keleti partvidékén található Miamit.

Forrás: euronews.com