Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Olvad Svédország legmagasabb pontja

Elolvasztja Svédország legmagasabb pontját, a skandináv állam északi részében lévő Kebnekaise-hegy gleccser borította déli csúcsát az északi-sarkvidéket sújtó rekordmeleg - számoltak be a kutatók.

„Soha nem tapasztaltam még ilyen mértékű hóolvadást a déli csúcson, mint idén nyáron” — húzta alá közleményében Gunhild Ninis Rosqvist, a Stockholmi Egyetem professzora. Rosqvist, aki a Kebnekaise szomszédságában működő Tarfala kutatóállomás vezetője is egyben, évek óta méri a déli csúcs magasságának változásait egy, a klímaváltozást tanulmányozó kutatás keretében.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Jelentősen felgyorsult az északi-sarki orosz gleccserek zsugorodása

Az Oroszország Északi-sarkvidékének gleccsereit vizsgáló geofizikusok kimutatták, hogy a jégtömeg esetében az elmúlt évtizedben csaknem kétszer akkora volt a jégveszteség, mint az előző hatvan évben.

Az amerikai Cornell Egyetem kutatói által vezetett nemzetközi tudóscsoport a Barents- és a Kara-tengeren elterülő Ferenc József-földre összpontosította kutatásait, a szigetcsoportról készült nagyon nagy felbontású műholdfelvételeket elemezve.



Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Cudar jövőt vetítenek előre az olvadó gleccserek

A globális felmelegedés következményeit mi is egyre inkább érezzük. Ez a változás pedig erőteljesen kihat a sarkvidéki gleccserek olvadására is. A National Geographic Channel 2007-es dokumentumfilmje ezt a témakört járja körül.

A klímaváltozás következtében a kutatók mintegy 30-90 centiméteres tengerszint-emelkedést jeleznek előre a 21. század végéig.

Furka-hágó, 2017. június 24. A gleccserolvadás megfékezésére óriási takarókkal borították be a Rhone-gleccser barlangjának a bejáratát és környékét a svájci Uri kantonban a Furka-hágó közelében 2017. június 24-én. Az óriástakarókkal a jeget próbálják megvédeni a napsugaraktól. (MTI/EPA/Urs Flüeler)

A gleccserolvadás a század végéig 30-90 centiméteres tengerszint-emelkedést is okozhat (MTI/EPA/Urs Flüeler)

A film az olvadás sebességét és az általa érintett területek nagyságát igyekezett felmérni a Föld különböző tájain, Alaszkától egészen az Antarktiszig.

A dokumentumfilm stábja a forgatás során ellátogatott New Yorkba és Velencébe is, hogy utánajárjanak annak, hogy ezekre, a tenger szeszélyeinek fokozottan kitett városokra milyen jövő vár, ha a jelenlegi ütemben folytatódik a globális felmelegedés.

Forrás: youtube.com