Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Több milliárd hektárnyi erdő tűnt el Délkelet-Ázsiában

Műholdas felvételek segítségével a kutatók megállapították, hogy 2000 óta a vártnál nagyobb mértékben zajlott erdőirtás Délkelet-Ázsia kritikus fontosságú felföldi területein

Zhenzhong Zeng, a Princeton Egyetem kutatója, a Nature Geoscience című tudományos lapban megjelent tanulmány vezető szerzője elmondta, hogy műholdas adatok és számítógépes algoritmusok alapján jutottak erre a következtetésre. 


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Így védekezzünk időben a parlagfű ellen

A parlagfű fő csírázási időszaka április-májusra tehető, így országszerte várható következő időszakban a rendkívül allergén gyomnövény jelentős mértékű kelése. Az a földhasználó, pedig aki június 30-ig elmulasztja az ingatlana parlagfű-mentesítését, július 1-jét követően bírsággal sújtható.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) arra hívja fel a földhasználók figyelmét, hogy a hatékony mentesítés érdekében már a növény két-négy leveles fejlettségi állapotában érdemes elvégezniük a növényvédő szeres állománykezelést.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Vírussal irtják a túlszaporodott vadnyulakat Új-Zélandon

A szigetország néhány részén kártevőnek tekintett vadnyulakat az RHDV1-K5 vírustörzzsel fertőzik meg márciusban, így próbálják megtizedelni a túlszaporodott vadnyúl-populációt.

Milliókba kerül a nyulak elleni védekezés

A nyulakat az 1830-as években telepítették be Új-Zélandra és azóta sok problémát okoznak a gazdáknak, mert megdézsmálják a legelőket, üregeikkel pedig komoly károkat okoznak a földeken. Az új-zélandi szakminisztérium adatai szerint a vadnyulak évente átlagosan 50 millió új-zélandi dollár kárt okoznak a termésben, valamint további több mint 25 millió új-zélandi dollárba kerül a védekezés ellenük.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Több mint százezer orangutánt öltek meg Borneón

Egy új kutatási eredmény szerint az elmúlt több mint másfél évtizedben százezer veszélyeztetett orangutánt öltek meg Borneó szigetén. A tanulmány készítőit is elborzasztotta ez a számadat.

Sokszor bosszúból gyilkolják le az orangutánokat

A főemlősök pusztulásának fő oka továbbra is az esőerdők irtása, a fakitermelés, az olajpálma-ültetvények és a bányászat. Ám a kutatók arra is rávilágítottak, hogy az erdős területekről is eltűnnek az orangutánok. Sokukat egyszerűen legyilkolják. Mindezt Maria Voigt, a német Max Planck Evolúciós Antropológiai Kutatóintézet munkatársa, a kutatás vezetője közölte a BBC-vel.