Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Biotermékekkel kívánják javítani az életminőséget

Párizsban jött létre nemrégiben egy környezetbarát gazdálkodást ösztönző kezdeményezés, az Organic Cities Network Europe. A megállapodást aláíró nagyvárosok célja a városban élő állampolgárok életminőségének javítása a biotermékekkel.

Bécsben már két évtizede segítik a bioüzemeket a termékek felvásárlásával

A szervezet alapító tagjai közé olyan európai nagyvárosok tartoznak, mint Párizs, Piemont és környéke, Milánó, Nürnberg, Poreč vagy Bécs. Az együttműködési tervezet létrehozása során példaként az osztrák főváros ökogazdaság-politikája szolgált, ahol a környezetbarát termelésből származó élelmiszerek felvásárlásával Bécs városa már több mint húsz éve segíti a helyi bioüzemeket.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Az ivóvíz minőségének javítását és a hozzáférés bővítését kezdeményezte az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság az első sikeres európai polgári kezdeményezés nyomán nyújtotta be a jogalkotási javaslatot, amely az ivóvíz, mint alapjog uniós jogba foglalását irányozza elő.

A cél, hogy minden uniós polgár számára elérhetővé váljon a tiszta víz

A Right2Water elnevezésű kezdeményezés keretében 2014-ben több mint 1,6 millió hitelesített aláírást gyűjtöttek össze tucatnyi tagországban annak érdekében, hogy minden uniós polgár számára elérhetővé váljon a tiszta, biztonságos és megfizethető ivóvíz, illetve a csatornahálózat.

A bizottság első alelnöke, Frans Timmermans szerint az emberek tisztán és érthetően hallatták a hangjukat.

Minden európai polgár számára biztosítani kell a tiszta, biztonságos és megfizethető ivóvizet (MTI/EPA/Nuno Veiga)

Több feladatot is ró a javaslat a hatóságokra

A javaslat értelmében javítani kell a vízminőséget és az ivóvízellátás biztonságát. Továbbá bővíteni kell a hozzáférést mindenki, különösképp a veszélyeztetett, a társadalom peremére szorított csoportok számára. Ez a gyakorlatban egyebek mellett azt jelenti, hogy nyilvános helyeken fel kell állítani ivóvizet biztosító berendezéseket, valamint tájékoztatni kell a lakosságot a víz minőségéről, és nem utolsósorban ösztönözni kell a közigazgatási szerveket és a középületeket az ivóvízhez való hozzáférés biztosítására.

Csökkeni fog az energiafogyasztás és a vízpazarlás

Az Európai Bizottság rámutatott: a palackozott víz fogyasztásának csökkentésével évi több mint 600 millió eurót spórolnának meg az európai háztartások, ráadásul kevesebb lenne a hulladék, így a tengeri műanyagszennyezés mértéke is mérséklődne.
Jyrki Katainen gazdasági növekedésért felelős uniós biztos kijelentette: az új szabályok csökkenteni fogják az energiafogyasztást és a vízpazarlást.

Forrás: MTI