Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

A légszennyezettség komoly egészségügyi veszély Európában

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség jelentésének alapját az Európa-szerte kialakított több mint kétezer mérőállomás adatai szolgáltatták. A lassú előrelépések ellenére az Európai Unió és a Egészségügyi Világszervezet (WHO) határértékeit többször is meghaladták a légszennyezettségi adatok.

A veszélyt a finom por, a talaj közeli ózon és a nitrogén-dioxid jelenti. Légzési panaszokat, szív- és érrendszeri megbetegedéseket vagy rákot okoznak, súlyosabbá teszik a már meglévő betegségeket, és csökkentik a várható élettartamot – emelte ki az ügynökség.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Egyre többen halnak meg Ausztráliában a légszennyezettség miatt

Egyre súlyosabb a légszennyezés Ausztrália nagyvárosaiban, ami növeli az idő előtt bekövetkező halálozások számát. Éves szinten több mint háromezer korai halálozás köthető a városok légszennyezettségéhez, a változó időjárási körülmények miatt ez a szám tovább növekedhet a jövőben.

Jason Evans, a tanulmány társszerzője és kutatócsoportja több mint két évtizednyi időjárási adatot elemzett, amelyek az ország délkeleti részét, köztük Sydney, Melbourne és Brisbane területét is lefedő kilenc helyszínről származtak.  
 A kutatók szerint tekintettel arra, hogy Ausztrália lakosságának több mint 80 százaléka a délkeleti területeken él és jelentős népességnövekedés várható, a jövőbeli intenzívebb légszennyezettségi epizódok hatása ígyrendkívüli lehet.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Aggasztó a világ légszennyezettsége

Sokáig a nyugati világ iparvidékeinek a levegője volt a legszennyezettebb. Az elmúlt évtizedek környezetvédelmi intézkedéseinek köszönhetően azonban az európai és észak-amerikai városokban sokat javult a helyzet. A világ legszennyezettebb városai ma már főleg Ázsiában találhatók.

Szőke Diána, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője elmondta, hogy a világon tíz emberből kilenc – azaz a népesség 90 százaléka – valamilyen módon rossz minőségű levegőt szív. Ez országonként eltérő, de a tendencia összességében elég negatív képet mutat: a világon évente hétmillió ember hal meg idejekorán a légszennyezés miatt.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

India vezeti az Egészségügyi Világszervezet légszennyezettségi listáját

A világ tíz legrosszabb levegőminőségű városa az ázsiai országban található. A statisztikai adatok szerint a légszennyezettség Kánpur észak-indiai iparvárosban a legelviselhetetlenebb. Itt volt a legmagasabb a finom részecskék koncentrációja a levegőben.

Mérgező a levegő az ázsiai ország nagyvárosaiban

A Jamuna folyó partján fekvő településen az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által meghatározott felső határérték – köbméterenkénti 10 mikrogramm – csaknem hússzorosát mérték.