Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Az év eddigi legmelegebb hetében járunk

Szerdától péntekig jó eséllyel meghaladja a hőmérséklet az év eddigi legmagasabb maximumát (36,6 Celsius-fok), amelyet július 29-én Budakalászon mértek: az még bizonytalan, hogy mikor, milyen értékekkel tetőzik és meddig tart a hőség – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat hétfőn a Facebook-oldalán.

Kifejtették: az országban egyre több helyen közelebb lehet majd a délutáni hőmérséklet a 35 fokhoz, mint a 30 fokhoz. Országszerte ez az időszak hozhatja az év eddigi legmelegebb napjait. Ugyanakkor megjegyezték: ez egyáltalán nem ritka augusztus első felében. Mutatja ezt, hogy az erre az időszakra érvényes napi maximumrekordoktól 39, 40 fok körül vannak.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Megdőlnek a melegrekordok a skandináv országokban

Amíg itthon várni kell a strandidőre, a skandináv országokban tombol a nyár. 30 fok fölé emelkedett a levegő Finnország nagy részén, Norvégiában, Lappföldön 33 Celsius-fokot is mértek. Svédországban szintén erdő- és avartüzek pusztítanak.

Az aszályos időszak és a rendkívüli forróság miatt sokfelé lángra lobbant a növényzet Svédországban, összesen húszezer hektár lángol. A legnagyobb, mintegy háromezer hektárnyi egybefüggő erdőtűz ötvenöt kilométer széles vonalban megállíthatatlanul tör előre. Négy település lakosságát kimenekítették, és több tízezer embert szólítottak fel arra, hogy zárkózzanak be otthonaikba, mert a sűrű füst belégzése komoly egészségügyi kockázatokkal jár.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

A futóáramlatok okozzák a szélsőséges időjárási jelenségeket

Az ENSZ Meteorológiai Világszervezete szerint a futóáramlatok okozzák a szokásosnál enyhébb időjárást.

Alaposan beleszólnak az időjárásba a futóáramlatok

A futóáramlatok a bolygó felső légkörében, nagy sebességgel áramló szelek, amelyek nagy hatással vannak a felszíni meteorológia alakulására. A futóáramlat általában több ezer kilométer hosszúságú, több száz kilométer szélességű, kilométeres vastagságú levegőréteg.

A megfigyelések szerint a futóáramlatok az utóbbi időben a szokásosnál jóval délebbre jutnak. Ennek hatására alakulnak ki olyan orkánerejű szelek, mint a Friederike viharciklon, és az olyan bőséges csapadékkal járó időjárási jelenségek, amelyek az Alpokban lavinaveszéllyel együtt járó pánikot okoztak. Szintén a futóáramlatok hatása a januárban szokatlanul enyhe időjárás is.

Sorra dőlnek meg a melegrekordok

A spanyolországi Valenciában vasárnap és hétfőn megdőlt a januári melegrekord, több mint 26 Celsius-fokot mértek. A szakértők ezzel kapcsolatban elmondták, hogy a mediterrán éghajlatú ország bizonyos részein 7-10 Celsius-fokkal az időszakra jellemző átlag fölött van a hőmérséklet.

Franciaország déli részén is rekordmeleget mértek. Montpellier-ben a januári legmelegebb éjszakai hőmérséklet 14 Celsius-fok fölött volt. Ezzel egy időben bizonyos sírégiókban, mint a franciaországi Coucheval, évtizedek óta nem látott hómennyiséget tapasztaltak. A hótakaró meghaladta az öt métert.

Hó és jégpáncél borítja a növényzetet a Niagara-vízesésnél a kanadai Ontario államban 2018. január 2-án. (MTI/AP/Aaron Lynett)

Hó és jégpáncél borítja a növényzetet a Niagara-vízesésnél a kanadai Ontario államban 2018. január 2-án (MTI/AP/Aaron Lynett)

A futóáramlatok felelősek az Egyesült Államokban tapasztalt rekordhidegért is

A klímakutatók jelentése szerint az év elején az Egyesült Államokban tapasztalt szélsőségesen hideg időjárás is a futóáramlatoknak köszönhető. Észak-Amerika felett ezek a korábbinál jóval hullámzóbbak. Ennek oka többek között, hogy az Északi-sarkvidék gyorsabban melegszik, mint a trópusok – mondta el Marlene Kretschmer, a Potsdami Klímakutató Intézet munkatársa.

Forrás: MTI