A legeltetés befejeztével behajtástották a Körös-Maros nemzeti Park területén legelő gulyákat Montág-pusztán, Kardoskúton és Dévaványán is. Utóbbi helyszínen az üszők, tinók és ökrök teleltetése zajlik. A nemzeti park Sóstói-telepén és a Montág-pusztai Állattartó Telepén pedig ilyenkor kezdődik a szürkemarhák március elejéig tartó ellési szezonja.
A magyar szürkemarhák könnyen ellők és természetes úton hozzák világra borjaikat. Az ellések zöme éjszaka és hajnalban, illetve a kora reggeli órákban zajlik. Az újszülött borjú életerős, életképessége már az első pillanatokban szembetűnik.
Képünk illusztráció (MTI-fotó: Varga György)
Az egészséges borjú mihelyt talpra áll, azonnal keresi anyja tőgyét és szopni kezd. Első tápláléka az ügynevezett föcstej, amely magasabb fehérje és zsírtartalmú és vitaminokban, ásványi anyagokban is gazdagabb. Legnagyobb szerepe pedig a borjú egészsége szempontjából van, hiszen nélkülözhetetlen ellenanyagokat tartalmaz.
Forrás: kmnp.nemzetipark.gov.hu
A fekete sasok költőterülete Lengyelország keleti részétől egészen az Amurig terjed. Magyarországra mindössze néhány példány jár telelni, jellemzően a vizes élőhelyekre. Az egyik ilyen telelőhely a Biharugrai-halastavak környéke, ahová már jó néhány éve visszatér egy fekete sas – olvasható a Körös–Maros Nemzeti Park honlapján.
A daru a világ egyik legnagyobb testű röpképes madárfaja. Évezredes vonulási útvonalainak egyike Európa közepén, Magyarország felett vezet.
Ivan Rudik, az ithacai Cornell Egyetem munkatársa, a tanulmány társszerzője szerint az eredmények fontos egészségi kérdéseket vetnek fel a parkok látogatóira vonatkozóan. Az ózonszennyezettségnek ugyanis irritálhatja az ember orrát, torkát, mellkasi fájdalomhoz vezethet, és felerősítheti például az asztma tüneteit.