Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Vízre bocsátották az óceán takarítógépét

A kutatók sikert várnak az óceánokat a műanyaghulladéktól megtisztító berendezéstől. 2040-re a világtengeri szemét 90 százalékát be akarják gyűjteni.

Kivontatták a San Fransisco-öbölből szombaton azt a különleges tisztítóberendezést, amelyet egy 24 éves holland fiatalember, Boyan Slat talált fel az óceánok műanyaghulladékoktól való megtisztítására.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Tesztüzemmódba állították a világ első óceántisztító gépét

Még 2013-ban jött létre egy csoport, a The Ocean Cleanup, amely célul tűzte ki, hogy a Csendes-óceán felszínén lebegő, több mint egymillió négyzetkilométer szemétszigetet felszámolja. A nonprofit szervezetet egy holland feltaláló hozta létre, aki évek óta azon dolgozik, hogy egy hatékony óceántisztító eszközt alkosson meg. Ma munkatársaival ott tartanak, hogy a próbaüzemet követően 2018 júliusától megkezdheti élesben is működését a gépük.

A többnyire műanyagból és halászati eszközökből álló kiterjedt szeméthalmot először 1997-ben fedezték fel, a mérete azóta folyamatosan nő. Tömege pillanatnyilag 80 ezer tonnára tehető.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Néhány korallfaj megbirkózik az óceánok elsavasodásának hatásaival

Ausztrál kutatók arra a megállapításra jutottak nemrégiben, hogy néhány korallfaj képes arra, hogy szabályozza a vázának megépítéséhez szükséges kalcium mennyiségét, így alkalmazkodva az óceánok növekvő szén-dioxid-elnyeléséből adódó erőteljes savasodáshoz.

A Nyugat-Ausztráliai Egyetem munkatársa, Thomas DeCarlo szerint az óceánok elsavasodásának oka a légkörbe kerülő szén-dioxid növekvő mennyisége, amelynek negyedét az óceánok nyelik el. A vízben a szén-dioxid szénsavvá válik, amitől a víz pH-értéke csökken és a víz savasabb lesz.

Címkék: