Az 50,6 megawatt teljesítményű szélfarmot a nyugat-boszniai Mesihovinában állították fel. Az erőmű huszonkét turbinából áll, és évente több mint 165 gigawattóra áramot képes előállítani, ami több mint huszonhétezer háztartás ellátására elegendő.
Az ökoszemlélet felülírta a gazdasági szempontokat Norvégiában
Norvégiában a a fenntarthatóság és ökoszemlélet felülírta a gazdasági szempontokat. A hatóságok inkább máshol építenek meg egy szélerőművet, mintsem hogy megbolygassák a kontinens legnagyobb rénszarvas rezervátumának nyugalmát. A skandináv ország déli hegységében ugyanis mintegy 35 ezer rénszarvas él. Az energiaügyi minisztérium munkatársai ugyan közölték, hogy a beruházás fellendíteni a a gyéren lakott dél-norvégiai Bygland gazdaságát, de a ritka állatok védelme elsőbbséget élvez.
Több veszély is leselkedik a rénszarvasokra
Az utak, a vasutak, a víztárolók és a nyaralók zavarják a csordákat, az állatok nehezen viselik a civilizáció közelséget. Sok a rossz tapasztalat. Az elmúlt novemberében alig egy hét alatt több mint száz rénszarvast gázoltak el a tehervonatok.
Norvégia déli hegységében több mint 35 ezer rénszarvas él,ez a terület az európai vadon élő rénszarvas-populáció utolsó erődítménye. (MTI-fotó: Varga György)
A fokozott odafigyelés másik oka továbbá, hogy figyelembe veszik azt is, hogy az ország északi, sarkvidéki térségében élő számi bennszülöttek még mindig rénszarvasok-tenyésztésből élnek. Azonban az ő mindennapjaikat és megélhetésüket is veszélyezteti az éghajlatváltozás. Ráadásul a téli legelők gyakori fagyása és olvadása az ottani rénszarvas populációt is alaposan megtizedeli.
A skandináv ország élen jár az alternatív energiaforrások felhasználásában
Norvégiától sosem állt távol az ökotudatos szemlélet. Jelentős energiaexportőrnek minősül, belföldi energiaszükségleteinek körülbelül 99 százalékát vízerőművekkel állítja elő. A többletet Hollandiának és észak-európai szomszédjainak exportálja.
Forrás: inhabitat.com