Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Kiállítás nyílik az év legjobb magyar természetfotóiból

Az idén huszonhatodik alkalommal hirdették meg a Lenergy – Az év természetfotósa pályázatot, amelyre tizennégy kategóriában rekordszámú, négyezer képpel nevezett több száz magyar fotós. A versenyt a magyar természetvédelem ünnepeként tartják számon.

Az Év Természetfotója címet Nagy Bertold Délutáni pihenő című, különleges technikával készült felvétele kapta, az év ifjú természetfotósának Füssi-Nagy Regőt választotta a naturArt – Magyar Természetfotósok Szövetsége hétfős szakmai zsűrije – mondta el a szervezet elnöke, Fáth Péter.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Nagy kihívás a sokféleség megőrzése a természetvédelem számára

A növény- és állatfajok sokféleségének megőrzése a természetvédelem nagy kihívása, amelyre jó megoldást jelent a védett területek természetvédelmi célú vagyonkezelése – mondta az Agrárminisztérium környezetügyért felelős államtitkára Kaposváron csütörtökön.

Rácz András a Kaposvári Állattenyésztési Napok (KÁN) nyitóeseményeként rendezett környezetgazdálkodási konferencián  tartott előadásában utalt rá, a természetvédelmi célú vagyonkezelés azt jelenti, hogy minden gazdasági tevékenységet a terület jó természetközeli állapotban tartásának rendelnek alá. Szólt arról is, hogy Magyarország 41 milliárd forintot költhet természetvédelmi célú fejlesztésekre a 2014-2020 közötti uniós költségvetési időszakban, a pénzből megvalósuló 96 projekt a nemzeti parkok kezelésében lévő védett területek harmadán, 100 ezer hektáron javítja a természet állapotát.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Nyolc madárfaj halt ki az elmúlt években

A madarak és élőhelyük védelmével foglalkozó szervezet, a BirdLife International közzétette a világ madarainak állapotáról szóló jelentését, amelyben a Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján szereplő több mint ötven kihalás szélén álló madárfaj helyzetét vizsgálták.

A dél-amerikai fajok eltűnését emberi tevékenység okozta

Történelmileg a legtöbb madárkihalást a kicsiny szigeteken élő fajok esetében regisztrálták, amelyek gyakran esnek vadászat és az invazív (behatoló, nem őshonos) fajok áldozatául, de a nyolc újabb kihalt faj közül öt a dél-amerikai kontinensen él, négy Brazíliában. A szakemberek az erdőirtással magyarázták kipusztulásukat. Az új tanulmány megmutatta, hogy a kihalási válság, amelyet az élőhelyek ember általi elpusztítása okoz, a nagy földrészeken is kibontakozik.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Örökerdőkben barangolhatunk a Budai-hegységben is

A Pilisi Parkerdő Zrt.-ben hozta létre még 2003-ban a WWF Magyarország az első olyan tanösvényt az "Így is lehet fát vágni!" program keretén belül, ahol a folyamatos erdőborítás úgy valósul meg, hogy úgynevezett szálaló erdőgazdálkodást folytatnak. Ezt a példát nem sokkal később a Budai-hegységben is követték, és az erdők nagy része úgynevezett örökerdővé vált.

A forróság elől sokan a Budapestet környező hegyekben menekülnek hűsölni, kikapcsolódni. A Normafa és a János-hegy lejtőit járva a kirándulók az ösvények mellé kihelyezett táblákról arról tájékozódhatnak, hogy úgynevezett örökerdőben járnak.