Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Több mint száz év után újra fészkelnek kivik Wellingtonban

Száz évvel ezelőtt még millió számra éltek kivik Új-Zélandon, de a röpképtelen madarak a kutyák, macskák, oposszumok és patkányok zsákmányává váltak, populációjuk drasztikusan csökkent. A szigetországban a becslések szerint jelenleg 68 ezer kivi él.

Wellingtonban városszerte ragadozócsapdákat helyeznek ki, hogy az országos tervvel összhangban 2050-re az ország egész területét mentesítsék a ragadozóktól. A természetvédők szerint hamarosan elérkezik az idő, hogy a félénk, éjszakai madárfajt visszatelepítsék a fővárosba.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Faültetéssel száll be a klímaharcba Új-Zéland

Az ország nem kis célt tűzött ki maga elé: ezentúl évente százmillió fát fognak ültetni, hogy ezzel is lassítsák az éghajlatváltozás folyamatát.

Új-Zéland zöldprogramja azonban ennyivel nem merül ki: a megújuló energiaforrások használatát 85 százalékról 100 százalékra szeretné emelni a következő években, és cél az is, hogy az ország karbonsemlegessé váljon. Továbbá újabb kerékpárútszakaszokat szeretnének építeni, és fejlesztenék a vasúthálózatot is.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Először figyeltek meg eszközhasználatot madaraknál a vadonban

Egy nemrégiben megjelent tanulmány szerint az Új-Zélandon élő hegyvidéki papagájok – maoir nyelven kea – képesek az eszközhasználatra. Ez az első alkalom, hogy vadon élő madarak esetében ilyen jelenséget figyeltek meg.

A kizárólag Új-Zéland Déli-szigetén honos, smaragdzöld színű keáról már régóta úgy vélik a szakemberek, hogy a főemlősökéhez hasonló intelligenciával rendelkezik.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Több ezer kék pingvin pusztult el Új-Zéland partjainál

Graeme Taylor pingvinszakértő szerint bár az elhullott állatok száma magas, maga a jelenség nem szokatlan, néhány évtizedenként előfordul. Legutóbb 1998-ban történt hasonló. Feltételezések szerint a víz hőmérsékletének hirtelen emelkedése okozta az állatok halálát.

A legtöbb pingvinre a csendes-óceáni állam keleti partvidékén, többek között a Plenty-öbölnél bukkantak. Sok állatnak már a teteme sodródott partra, néhány azonban csak a parton múlt ki.  A feltételezések szerint a pingvinek elhullása az El Nino és a La Nina éghajlati jelenségek által előidézett hőmérséklet-ingadozásokkal függ össze.