Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Japán hivatalosan is kilépett a a bálnavadászatot korlátozó egyezményből

A távol-keleti szigetország szerdán hivatalosan is kilépett a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottságból (IWC). A döntés értelmében három évtized után újra beindulhat Japánban a kereskedelmi célú bálnavadászat.

Szuga Josihide, a japán kabinet főtitkára közölte: a szigetország bálnavadászata mindazonáltal saját felségvizeire és a hozzá közeli tengerekre korlátozódik, az Antarktisz körüli vizeken, ahol eddig tudományos kutatások címén ejtettek el évi néhány száz védett tengeri emlőst, nem tervezik a vadászat folytatását.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Több száz tengeri állatot mészároltak le a feröeri partoknál

Idén is sokkoló felvételek készültek a hagyományos Feröer szigeteki cetvadászatról, a grindadrápról. Május 22-e és augusztus 21-e között több száz állatot mészároltak le.

Az Egyesült Királyság Sea Shepherd legénysége az idén azért utazott a szigetekhez, hogy beszámolót készítsen az eseményről. A csapat szerint legalább 561 hosszúszárnyú gömbölyűfejű delfint és 45 atlanti fehérsávos delfint vadásztak le az idei grindadrápok alatt.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Fél évszázad után visszatérnek az orrszarvúk Csádba

A vadászat miatt helyileg kihalt keskenyszájú orrszarvúk mintegy ötven év után ismét otthonra lelnek az afrikai országban. A Dél-afrikai Köztársaság egyik nemzeti parkjából hat egyedet telepítettek át légi úton Csádba.

A dél-afrikai környezetvédelmi miniszter Edna Molewa szerint egy életképes és biztonságban élő orrszarvú-populáció létesítésével Csádban hozzájárulnak a rinocéroszpopuláció elterjedéséhez Afrikában, és egy olyan faj fennmaradásához is, amelyet súlyosan veszélyeztet az orvvadászat.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Több mint százezer orangutánt öltek meg Borneón

Egy új kutatási eredmény szerint az elmúlt több mint másfél évtizedben százezer veszélyeztetett orangutánt öltek meg Borneó szigetén. A tanulmány készítőit is elborzasztotta ez a számadat.

Sokszor bosszúból gyilkolják le az orangutánokat

A főemlősök pusztulásának fő oka továbbra is az esőerdők irtása, a fakitermelés, az olajpálma-ültetvények és a bányászat. Ám a kutatók arra is rávilágítottak, hogy az erdős területekről is eltűnnek az orangutánok. Sokukat egyszerűen legyilkolják. Mindezt Maria Voigt, a német Max Planck Evolúciós Antropológiai Kutatóintézet munkatársa, a kutatás vezetője közölte a BBC-vel.