Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Az európai vizek és sörök jövője a tét

A WWF és partnerei által indított kampány célja, hogy az Európai Bizottság a felülvizsgálat során megtartsa a Víz Keretirányelvet (VKI), amely Európa vizeinek védelmét és állapotuk aktív javítását írja elő.

Vizeink állapota egyre romlik, és most veszélybe került a legfontosabb európai eszköz is, amely a vizek védelmét célozza – tájékoztatta a hirado.hu-t a WWF Magyarország. Az Európai Unió egyik fenntarthatóságot célzó szabályozása, a Víz Keretirányelv nemrégiben került célkeresztbe.

Címkék:

Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Több mint tíz év után újból virágzik a világ legritkább növénye

A helyiek körében Neelakurinji és Kurinji néven ismert virág csak Dél-India dombvidékein lelhető fel. Legutóbb 2006-ban virágzott Kerala államban, most pedig az Eravikulam Nemzeti Park területén bontotta ki szirmait.

Egy januárban közzétett tanulmány szerint negyven év alatt majdnem 70 százalékkal csökkent a Kurinjinek is otthont adó füves részek aránya a Nyugati-Ghátokban. Ugyanebben az időszakban viszont 12-szeresére nőtt a faültetvények száma. A legnagyobb változást 1993 és 2003 között tapasztalták.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Újból szövetségi védelmet élveznek majd a grizzlyk a Yellowstone Park térségében

Egy amerikai szövetségi bíró elrendelte a grizzly medvék szövetségi védelmének visszaállítását az amerikai Yellowstone Nemzeti Park Wyoming, Montana és Idaho állam egyes részeit is magában foglaló kiterjedt régiójában, megakadályozva, hogy több mint négy évtized után idén újra lehessen grizzlyre vadászni a térségben.

Dana Christensen montanai bíró az amerikai őslakosok és természetvédő csoportok számára kedvező határozatában érvénytelenítette az amerikai Hal- és Vadvédelmi Szolgálat tavalyi döntését, amely eltörölte a grizzlyk védelmét arra hivatkozva, hogy a régió megnövekedett populációja nincs többé veszélyben.


Élő Bolygó blog
Élő Bolygó blog

Harmadával kellene növelni a védett területek nagyságát

Egy új kutatás szerint 2030-ig a Föld területének harmadát védettség alá kellene vonni annak érdekében, hogy a biológiai sokféleséget és a kényes ökológiai egyensúlyt megőrizzük. A növény- és állatvilágra a legnagyobb veszélyt a környezetszennyezés, a városiasodás és az éghajlatváltozás jelenti.

A természetvédelmi területek növelése nagy kihívásnak ígérkezik, de nem lehetetlen a kutatók szerint. Ha ennél kisebb célt tűznénk ki magunk elé, azzal az ökoszisztéma összeomlását és a következő nemzedékek egészségét és jóllétét kockáztatnánk – tették hozzá. A Science című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban arra is kitértek, hogy ideális esetben ez a szám 50 százalékra is emelkedhet a század közepére.