Az elmúlt héten egyáltalán nem esett eső az országban, elszórtan, a Tiszántúl északi felén és foltokban a Dunántúlon ködszitálás fordult elő, ami legfeljebb 1 milliméter csapadékot jelentett. Az elmúlt 30 napban az Alföld nagy részén illetve Baranyában 10 milliméter csapadék sem hullott, de a középhegységek valamint Nagykanizsa térségének kivételével az ország többi részén sem haladta meg a 30 millimétert a lehullott csapadék. Ez a mennyiség 20-40 milliméterrel kevesebb a sokéves átlagnál – írták.
A kormány szerint az aszály különösen az ország déli részén, Nyugat-Fokföld és Kelet-Fokföld tartományokban súlyos.
Tovább súlyosbodott a helyzet a dél-afrikai országban a szárazság miatt
Emberemlékezet óta nem látott szárazság sújtja Fokvárost és az ország egészét. Arról korábban mi is beszámoltunk, hogy mivel hónapok óta nem hullott a környéken csapadék, ezért a nagyváros lakosságának vízfelhasználását a következő időszakban napi 50 literre korlátozták február 1-jétől.
Patricia de Lille, Fokváros polgármestere a nehéz döntést akkor azzal indokolta, hogyha nem vezettek volna a hónap elején újabb korlátozást, a legtöbb fokvárosi háztartásban április 21-én már nem folyna víz a csapból. A mostani katasztrófa sújtotta területté nyilvánítást pedig azt követően hozták meg a hatóságok, hogy a jelenlegi szárazság mértékét és súlyosságát újraértékelték. Így immár a kormányzat feladata a katasztrófa elhárítása.
Emberemlékezet óta nem látott szárazság sújtja a Dél-afrikai Köztársaságot (MTI/EPA/Nemzetközi Vöröskereszt/Ken Oloo)
A hatóságok igyekeznek rávenni a lakosságot a takarékoskodásra
Mivel jelen állás szerint alig három hónapra elegendő víz áll a lakosok rendelkezésére a víztározókban, ezért a kormány takarékoskodásra kérte az ott élőket. Amennyiben nem sikerül a helybelieknek a napi kvótát tartani, úgy Fokváros lesz a világ első nagyvárosa, amely kifogy a vízből. Minderre már pár hete Anthony Turton, a dél-afrikai Free State Egyetem Környezetgazdálkodási Központjának professzora is felhívta a figyelmet. A professzor a New York Timesnak számolt be a már-már felfoghatatlan krízisállapotról, amely az országot sújtja.
Összetett a probléma, amely a jövőben visszatérhet
A Dél-afrikai Köztársaság második legnagyobb városában száz éve nem volt ilyen súlyos szárazság. Szakértők szerint a kialakult vízhiányhoz az éghajlatváltozáson túl a város népességének gyors emelkedése is hozzájárult. A városnak hivatalosan megközelítőleg 450 ezer lakosa van, de az agglomerációval együtt ez két és fél millió is lehet a becslések szerint.
Mindezeken túl a város csatornahálózatát sem úgy tervezték, hogy egy ilyen extrémhelyzetet huzamosabb ideig kibírjon, valamint a lakosságnak továbbra is csak a fele az, aki betartja a korlátázosi előírásokat. Így amennyiben továbbra sem hullik csapadék a térségben vagy nem változik a fekete kontinens déli peremén élők hozzáállása, pár lépésre kerülhetnek egy humanitárius katasztrófától.
Forrás: qz.com
Napi ötven literre korlátozták a vízhasználatot
Patricia de Lille, Fokváros polgármestere elmondta, hogy a lakosok 60 százalékának vízhasználata jelenleg „érzéketlen” módon meghaladja a tavaly októberben előírt napi legfeljebb 87 litert. A hatóságok szerint, ha nem vezetnek most be újabb korlátozást, a legtöbb fokvárosi háztartásban április 21-re nem folyik víz a csapokból. A korábban előírt 87 liter víz alapesetben sokaknál négypercnyi tusolással elfolyik. Illetve jobb esetben nyolc perc alatt, hogyha takarékos zuhanyfejet használunk.
Az utóbbi száz év legnagyobb szárazsága sújtja a vidéket
Az új intézkedés 150 napra szól, ennek letelte után újra megvizsgálják a helyzetet. A Dél-afrikai Köztársaság második legnagyobb városában száz éve nem volt ilyen súlyos szárazság. Szakértők szerint a kialakult vízhiányhoz az éghajlatváltozáson túl a város népességének gyors emelkedése is hozzájárult. A városnak hivatalosan megközelítőleg 450 ezer lakosa van, de az agglomerációval együtt ez két és fél millió is lehet a becslések szerint.
Nagy a valószínűsége annak, hogy így Fokváros lesz a világ első olyan nagyvárosa, ami kifogy az ivóvízből. Legalábbis a New York Timesnak nyilatkozó Anthony Turton, a Szabadállam Egyetem környezetmenedzsment központjának igazgatója szerint.
A kép illusztráció (MTI/EPA/Nemzetközi Vöröskereszt/Ken Oloo)
A csatornahálózat miatt is vált katasztrofálissá a helyzet
Az aszály mellett a probléma másik fő forrása, hogy a fokvárosi vízhálózatot nem úgy tervezték, hogy kibírjon ilyen hosszú csapadékmentes időszakot. A helyzet ezért is vált mostanra katasztrofálissá. A meteorológusok és klímakutatók szerint nyilván nem fog örökké tartani a mostani szárazság, a tél közeledtével lehet majd számítani nagyobb mennyiségű csapadékra. De a most körvonalazódó előrejelzések elég aggasztóak. A következő évtizedekben többször kell majd Dél-Afrikában hasonló helyzetre készülni.
A városlakók alig fele tartja be a vízfogyasztási kvótát
A Fokváros önkormányzata által kiadott friss adatok szerint a víztározók alig harmadukig vannak feltöltve vízzel, és hetente kicsivel több mint egy százalékkal csökken a bennük tárolt vízmennyiség, és gond, hogy a javasolt vízfogyasztási kvótát a városlakók alig több mint a fele tartja be.
Forrás: hirado.hu